WYSZUKIWARKA PRODUKTÓW Nazwa produktu:  Branża: Województwo:
powrót

KIOSK WYDAWNICZY


Katalog Florysty - Wydanie 1/2023 (51)
Katalog Florysty
1/2023 (51)
KATALOG FLORYSTY 1/2023 (KF-51) BOŻE NARODZENIE Cena : 49,00 zł W numerze: Wieńce adwentowe Stro(...)
Cena 1 egz. 49,00 PLN brutto
„Tak” pośród kwiatówartykuł


 

Ceremonia ślubna sprawia wrażenie stylowej i nastrojowej tylko wtedy, gdy jest dopracowana w najdrobniejszych detalach. Szczególnej oprawy, tak uroczystemu dniu, przede wszystkim nadają rośliny i kwiaty. Strojąc pojazd, dekorując kościół i aranżując wystrój sali weselnej państwo młodzi nie tylko podkreślą rangę i charakter wydarzenia jakim jest ich ślub, ale także dadzą wyraz swojej wrażliwości i osobistego podejścia do kwestii estetyki.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Dekoracja pojazdu

 

 

 

Obecnie, kwiatowe dekoracje bardzo często pojawiają się na pojeździe młodej pary. W zależności od rodzaju wehikułu (jego stylu, marki i koloru), jak również oczekiwań i zasobów finansowych zleceniodawców oraz fantazji i umiejętności florysty mogą one przybierać najróżniejsze formy i kształty. Taka aranżacja może być niezwykle okazała, rozłożysta i płożąca się po masce, jednak w praktyce znacznie częściej zamawiane są ozdoby skromniejsze. Elementy zdobnicze występują wówczas w postaci eleganckich - mniejszych lub większych dekoracji rozmieszonych na karoserii symetrycznie lub asymetrycznie. Ozdobę pojazdów mogą stanowić stroiki lub wianki wykonane z kwiatów sztucznych lub żywych, montowane na masce z przodu samochodu, pojedyncze kwiaty (sztuczne lub prawdziwe), rozsiane – regularnie lub nieregularnie na powierzchni samochodu, serca (z tworzywa sztucznego, puste lub pełne, wykonane z kwiatów sztucznych lub prawdziwych, zdobiące boczne szyby lub tylko tylnią szybę). Dostępne są również kombinacje składające się na przykład z jednej, większej kompozycji kwiatowej, czterech kokard mocowanych do klamek i balonów lub czterech kokardek przytwierdzanych do klamek i ozdoby na antenę. Inną opcję może stanowić komplet złożony na przykład z trzech wianków kwiatowych i czterech tiulowych kokardek z identycznym motywem kwiatowym do montowania przy klamkach samochodu. W języku florystów kwiatowe dekoracje samochodu występują pod nazwą autocorso, która odnosi się również do specjalnej przyssawki z gąbką florystyczną. Za jej pomocą floryści z łatwością montują aranżacje kwiatowe na masce samochodu. W ten sposób minimalizują ryzyko uszkodzenia karoserii. Autocorso występują w różnych wersjach - jako kostka, kopuła, obrączki lub serce. Z kolei ornamenty pojawiające się przy klamkach, lusterkach i zderzakach przytwierdza się za mocą drucików albo wstążek. Ważne jest aby wybrane dekoracje nie utrudniały widoczności kierowcy. Poza tym aranżacje znajdujące się na pojeździe powinny być dopasowane stylem i kolorem do wiązanki ślubnej panny młodej oraz pozostałych dekoracji zamówionych na ten dzień, podkreślając jednolitość konwencji uroczystości.   

 

 

 

 

 

Kwiaty do dekoracji świątyni

 

Dekoracje kwiatowe szczególnie pięknie prezentują się w kościele, stanowiąc szlachetną oprawę ceremonii zaślubin. Aranżacje zdobiące kościół w dniu ślubu powinny być dopasowane stylem i kolorem do wiązanki ślubnej panny młodej oraz pozostałych dekoracji zamówionych na ten dzień. Niestety w niektórych świątyniach zatrudnianie florysty z zewnątrz jest źle widziane albo w ogóle niemożliwe. W wielu kościołach główną ozdobę stanowią aranżacje przygotowywane we własnym zakresie przez osoby związane z daną parafią i których osobom z zewnątrz, pod żadnym pozorem, nie wolno przestawiać ani usuwać. Dlatego zawczasu, koniecznie w porozumieniu z księdzem i najlepiej w obecności florysty, należy omówić wszelkie kwestie związane ze ślubną dekoracją świątyni, m.in.:

·          godzinę, o której florysta będzie mógł rozpocząć dekorowanie w dniu ślubu

·          konkretne „tła” dla zamówionych u florysty aranżacji tak, by uniknąć ewentualnych niedomówień oraz by, wybrane kwiaty dobrze się komponowały w danym miejscu i były dobrze widoczne.

Ciemne wnętrza można rozjaśnić i ocieplić za pomocą kwiatów w jasnych barwach, dodatkowo oświetlając je blaskiem świec. Ze względu na powagę miejsca, jakim jest kościół, narzeczeni na ogół wybierają klasyczne kompozycje utrzymane w delikatnych kolorach (bieli i kremu z dodatkiem zieleni). Na potrzeby ślubu kościelnego, floryści na ogół udostępniają gotowe, klasyczne aranżacje, wykonane ze sztucznych kwiatów, które tworzą tzw. szpaler, zdobiący środek kościoła. Poza tym kwiatowe dekoracje (sztuczne, naturalne lub mieszane) mogą zdobić ławy, klęczniki i krzesła państwa młodych. Floryści z powodzeniem tworzą większe i mniejsze ikebany, układają kwiaty w wazonach i koszach ustawianych na - i przy ołtarzu głównym oraz ołtarzach bocznych. Na specjalne zamówienie floryści tworzą drzewa i aleje kwiatowe, proponują także dekoracyjne kolumny, łuki, pergole. Zdarza się, że akcentami kwiatowymi dekorują również świece. Najpopularniejszymi i najczęściej wykorzystywanymi do dekoracji kościołów żywymi kwiatami są cantedeskie, lilie i róże. Szlachetne kwiaty pięknie komponują się w dostojnych, stylowych wnętrzach. Natomiast do dekoracji drewnianych wiejskich kościółków doskonale nadają się urokliwe kwiaty polne. Ostatnio modne staje się, zapożyczone z tradycji zachodniej, obsypywanie nowożeńców płatkami kwiatów. Z tej okazji można zamówić u florysty małe, dekoracyjne koszyczki wypełnione płatkami róż.

 

 

 

 

 

 

Aranżacje do dekoracji sali weselnej

 

 

 

Aranżacje kwiatowe do sali weselnej dobiera się w zależności od panujących w danym wnętrzu warunków architektonicznych i sposobu ustawienia stołów. Zatrudniony przez narzeczonych florysta koniecznie powinien wcześniej obejrzeć miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie. Ilość i rodzaj kompozycji, oprócz kwestii finansowych, będzie zależał od wielkości pomieszczenia oraz wolnej przestrzeni. Także charakter sali powinien mieć wpływ na wybór konkretnych aranżacji. W dużej i przestronnej dobrze będą się komponowały mocne, dominujące kompozycje, a w kameralnej – odpowiednio mniejsze i delikatniejsze. Miejsca zaciemnione można rozjaśnić wybierając jasne kwiaty, dodatkowo rozświetlone światłem świec. Na optyczne powiększenie aranżacji wpływa wybór kwiatów w monochromatycznej kolorystyce. Strategicznie ustawione we wnętrzu duże kompozycje o zróżnicowanej wysokości, dadzą wrażenie obfitości. W przypadku żywych kompozycji nie warto oszczędzać na roślinach zielonych, stanowiących tzw. wypełniacze. Dzięki nim floryści kreują ciekawe, często zaskakujące kształty aranżacji, a przy tym sprawiają, że niedużym nakładem finansowym każda z dekoracji wydaje się optycznie znacznie okazalsza. Warto wiedzieć, że stylowe wnętrza nie wymagają specjalnej dekoracji a jedynie dyskretnego ozdobienia. Kwiatowymi akcentami można ozdobić wówczas jedynie bufet z zakąskami, fantazyjnie udrapowane firanki i środki stołów weselników. Natomiast typowe, na ogół puste, sale weselne stwarzają prawdziwe pole do popisu dla dekoratora. W takim wnętrzu, podczas weselnego przyjęcia, girlandy kwiatowe mogą oplatać framugi, kolumny lub podcienia, kwiatowe ornamenty zdobić krzesła weselników, a łuk kwiatowy  wyróżniać miejsce biesiadowania pary młodej. Akcenty kwiatowe (na przykład tzw. topiary, czyli dekoracyjne drzewa) mogą znaleźć zastosowanie także w dekoracji umieszczonej tuż przed wejściem na salę weselną. Bardzo często, ekonomiczną oprawę kwiatową sali weselnej, stanowią bukiety i kompozycje, które nowożeńcy otrzymali w prezencie od swoich gości albo aranżacje, które wcześniej zdobiły kościelne wnętrza. Jeśli letnie przyjęcie weselne planowane jest w namiocie, jego dekorację mogą stanowić malownicze, zwisające rośliny doniczkowe, umieszczone w dekoracyjnych pojemnikach albo zwieszone w koszach lub ewentualnie wspomniane wcześniej topiary.    

 

 

 

Kompozycje do dekoracji stołów weselnych

Z okazji przyjęcia weselnego narzeczeni na ogół zamawiają specjalne dekoracje stołów. Duże znaczenie mają tu oczywiście piękne obrusy i serwetki, odpowiednie szkło, sztućce i zastawa stołowa ale o wyjątkowości danego przyjęcia świadczą przede wszystkim perfekcyjnie wykonane aranżacje kwiatowe. W zależności od przyjętej konwencji dekoracje stołu mogą być na przykład nowocześnie - dekoracyjne, dekoracyjne, formalno-linearne, formalno – linearno - dekoracyjne lub wegetatywne. Oczywiście nie ma obowiązku strojenia każdego stołu za pomocą wyszukanych, a co za tym idzie - kosztownych kompozycji. Przy ograniczonym budżecie można ograniczyć się do udekorowania taką aranżacją stołu państwa młodych. Pozostałe stoły mogą zdobić aranżacje, w których przeważać będą sezonowe rośliny zielone lub pojedyncze - odpowiednio udekorowane – łodyżki kwiatów, malowniczo ułożone na serwetkach obok sztućców. Innym rozwiązaniem może okazać się rozsypanie na obrusach kwiatowych płatków, na przykład różanych. Drogie kompozycje z żywych roślin z powodzeniem można zastąpić sztucznymi (na przykład jedwabnymi). Imitujące naturalne kwiaty, na przykład róże czy hortensje, będą stanowić szlachetną ozdobę stołów podczas eleganckiego przyjęcia weselnego. Salony dekoratorskie oraz giełdy kwiatowe w swojej ofercie posiadają różne gatunki kwiatów do złudzenia przypominające te naturalne. Nietuzinkowym i niedrogim pomysłem zapożyczonym z Zachodu może być ozdobienie stołów weselnych małymi doniczkami z drobnymi roślinami lub samodzielnie przygotowanymi koszyczkami z kwiatami sezonowymi, ustawionymi przy każdym nakryciu. Po zakończeniu uroczystości każdy z gości będzie mógł zabrać swoją doniczkę lub koszyczek jako pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia. Przy ograniczonym budżecie, wykonanie prostych kompozycji do dekoracji weselnych stołów można powierzyć zdolnej kuzynce czy przyjaciółce. Przy pomocy specjalnych gąbek florystycznych (na przykład w kształcie serc lub innych, na przykład stanowiących nowość, kolorowych kształtek) będzie mogła wyczarować eleganckie, a przy tym stosunkowo niedrogie dekoracje. Pomysły na nie drukuje okresowo prasa kobieca i oczywiście florystyczne pisma branżowe. Przygotowując dekoracje stołów warto zainwestować w rośliny zielone, czyli tzw. wypełniacze, które sprawiają, że każda z kompozycji wyda się optycznie okazalsza. Nieskomplikowane aranżacje kwiatowe można zastąpić również kulistymi „akwariami” wypełnionymi pływającymi w wodzie płatkami róż oraz świeczkami nazywanymi tea lights. W takim przypadku należy zorientować się, czy szklane naczynia będzie można wypożyczyć od organizatorów wesela. Niezwykle istotne jest, by kompozycje występujące w dekoracji weselnych stołów były na tyle niskie bądź na tyle wysokie, by umożliwiały gościom swobodną rozmowę. Równie ważna jest kwestia zapachu kwiatów. Te, które będą zdobić stoły nie powinny wydzielać zbyt intensywnych aromatów. Mogłyby bowiem kolidować z zapachami serwowanych potraw, a w niektórych przypadkach nawet uczulić najbardziej wrażliwych gości. Najwłaściwszymi do dekoracji stołów kwiatami są m.in. gerbery, gipsówka, goździki, narcyzy, róże, stokrotki i żonkile. Latem i jesienią dekoracje stołów mogą wzbogacić malownicze, a przy tym jadalne kompozycje, wykonane ze smakowitych owoców i jarzyn. Pięknie będą wyglądały również kłosy zbóż. Z kolei przyjęcie zimowe to okazja, by do dekoracji wprowadzić elementy związane z Bożym Narodzeniem, na przykład pomalowane na złoto lub srebrno orzechy i migdały oraz listki ostrokrzewu. Natomiast podczas wiosennego przyjęcia można uwzględnić akcenty związane z Wielkanocą, czyli wczesnowiosenne kwiaty i oczywiście srebrzyste wierzbowe bazie. Ważne, by wszystkie aranżacje znajdujące się na sali weselnej były dopasowane stylem i kolorem do wiązanki ślubnej panny młodej oraz pozostałych dekoracji zamówionych na ten dzień, podkreślając jednolitość konwencji uroczystości.   


Anna Pawliczko428.jpg
00001

429.jpg
00002

430.jpg
00003

431.jpg
00004

432.jpg
00005

433.jpg
00006

434.jpg
00007

435.jpg
00008

Pozostałe artykuły w temacie "Ślubne wiązanki i dekoracje"

Kwiaty to domena pań
Tort weselny cały w kwiatach
Wiązanka dobrze dobrana
Kwiatowa ekstrawagancja
Zaprzyjaźnij się z florystą!
Ukwiecona panna młoda
Zgodny duet - wiązanka i przypinka
Bajkowa sceneria nocy poślubnej
Z myślą o młodej parze... Dekoracje krzeseł

Pozostałe tematy

Moda ślubna
Miejsca na wesele
Uroda i wizerunek Panny Młodej
Dobrze wiedzieć...
Na weselnym stole
Podróż poślubna
Psychologia związku
Książki
Kwestionariusz nowożeńców


Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki dostępu lub przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce.
x