WYSZUKIWARKA PRODUKTÓW Nazwa produktu:  Branża: Województwo:
powrót

KIOSK WYDAWNICZY


Katalog Florysty - Wydanie 1/2023 (51)
Katalog Florysty
1/2023 (51)
KATALOG FLORYSTY 1/2023 (KF-51) BOŻE NARODZENIE Cena : 49,00 zł W numerze: Wieńce adwentowe Stro(...)
Cena 1 egz. 49,00 PLN brutto
Symbolika kwiatówartykuł

Dzięki kwiatom uroczystość zaślubin nabiera szczególnego wymiaru. Podkreślają one jej podniosłość i wyjątkowość. Poprzez dobór konkretnych gatunków, poszczególnych kolorów i zapachów państwo młodzi wyrażają swoje indywidualne cechy charakteru, uzewnętrzniają temperament, podkreślają łączące ich uczucie. Wyboru kwiatów można dokonywać sugerując się porą roku, wielowiekową symboliką oraz… astrologią. Dobieranie poszczególnych gatunków w zależności od ich znaczenia lub według znaku zodiaku pozwoli młodej parze zapamiętać swoją uroczystość jako magiczną i unikalną.   

 

Symbolika i znaczenie kwiatów

Kwiaty stanowiły ważny atrybut ceremonii ślubnej już w antycznym Rzymie. Podczas składania przysięgi małżeńskiej państwa młodych spowijały kwiatowe girlandy. Z kolei w elżbietańskiej Anglii znany był zwyczaj przekazywania, panu młodemu przez kobiety z otoczenia panny młodej, gałązek rozmarynu. Miały one zapewnić parze dozgonną wierność. W czasach wiktoriańskich do wiązanki ślubnej, oprócz wspomnianego już rozmarynu, wplatano także mirt (symbolizujący miłość) oraz kwiaty pomarańczy (symbol niewinności). Również na Wyspach Brytyjskich znany było obyczaj sadzenia w ogrodzie – wyjętego z bukietu po zakończonej uroczystości – rozmarynu. Młode małżeństwo uprawiało go z myślą o ślubie swojej córki. W Czechach do dziś przetrwał zwyczaj plecenia dla panny młodej rozmarynowego wianka. Z kolei w Szwecji istnieje przesąd, iż w wiązance ślubnej muszą znaleźć się wonne zioła, które odgonią od zakochanych złe moce. W wielu krajach Europy Zachodniej panny młode nadal praktykują XIV - wieczny zwyczaj rzucania za siebie ślubnej wiązanki. Ta z panien, która ją złapie pierwsza wyjdzie za mąż. Wedle równie starego przesądu niezwykle ważne znaczenie dla małżeńskiego szczęścia ma fakt, kto przygotowuje wiązankę ślubną. Pod żadnym pozorem nie powinna przygotowywać jej dla siebie sama panna młoda. Inny przesąd mówi, że wiązankę należy spalić zaraz po ślubie. W żadnym wypadku nie wolno jej suszyć i przechowywać, gdyż zabieg ten może spowodować, że „uschnie” również miłość, która łączy młodych małżonków.

Większość kwiatów posiada konkretne znaczenie. Mowę kwiatów, jako pierwsi, poznali starożytni Grecy. Jednak znacznie później, bo w XIX wieku w Anglii, powstał specjalny podręcznik, dzięki któremu zakochani i jednocześnie znawcy botaniki porozumiewali się wykorzystując znaczenie poszczególnych roślin. Oto niektóre z ich.

 

Kwiat

Znaczenie

Syringa (bez)

Szczęście

Cyclamen (cyklamen)

Bogactwo 

Dianthus (goździk)

Odwaga

Hyacinthus (hiacynt)

Smutek

Convallaria (konwalia)

Zgoda

Lilium (lilia)

Niewinność

Anthurium (anturium)

Egoizm

Tulipa (tulipan)

Radość

Narcissus (narcyz)

Zazdrość

   

Róża, jako kwiat miłości, wymaga osobnego objaśnienia. Już od końca średniowiecza za jej pośrednictwem ludzie wyrażali swoje uczucia.

 

Róża

Znaczenie

Biała w pąku

Za wcześnie na miłość

Biała w niepełnych rozkwicie

Osoba obdarowująca jest niepewna uczucia osoby obdarowywanej

Biała w pełnym rozkwicie

Osoba obdarowująca jest warta uczucia 

Biała i czerwona razem

Jedność

Czerwona w pąku

Budzenie pożądania

Czerwona w pełnym rozkwicie

Stałość uczucia

Żółta w niepełnym rozkwicie

Zaprzepaszczone uczucie

Żółta w pełnym rozkwicie

Zazdrość

 

Warto wiedzieć, że poszczególne gatunki kwiatów są przypisane konkretnym znakom zodiaku. Oto przykłady.

 

Znak zodiaku

Szczęśliwy kwiat

 

Koziorożec

Dianthus (goździk)

 

Wodnik

Cymbidium (orchidea)

Ryby

Narcissus (narcyz)

Baran

Lathyrus (groszek pachnący)

Byk

Lilium (lilia)

Bliźnięta

Muscari (szafirek)

Rak

Freesia (frezja)

Lew

Gloriosa (glorioza)

Panna

Helianthus (słonecznik)

Waga

Aster (aster)

Skorpion

Chrysanthemum (chryzantema)

Strzelec

Hipeastrum (amarylis)

Każdy 

Rosa (róża)

 

Symbolika koloru

Obranie weselnej kolorystyki często determinuje odcień ulubionych kwiatów, które panna młoda pragnie wprowadzić do ślubnych kompozycji. W tym miejscu warto przybliżyć symbolikę kolorów, w których najczęściej występują kwiaty wchodzące w skład ślubnych aranżacji.

 

Kolor

Znaczenie

Biel

Niewinność i bezpieczeństwo, wdzięk, piękno, święto

Żółty

Energia, optymizm, dynamizm, kreatywność, intelekt

Pomarańczowy

Ciepło, radość, humor i zabawa

Czerwony

Miłość, pożądanie, zmysłowość, namiętność, pasja, kobiecość i przygoda

Różowy

Delikatność, subtelność, łagodność, dziewczęcość, słodycz, młodość i romantyzm

Zielony

Dostatek, harmonia, ukojenie, spokój i płodność

 

Na podstawie tabeli przestawionej poniżej będzie można zorientować się, w jakich kolorach występują poszczególne gatunki kwiatów, które najczęściej znajdują zastosowanie w ślubnych aranżacjach. 

 

Kolor

Kwiaty

Biały, kremowy z dodatkiem zieleni

Alstroemeria, Ammi, Anthurium, Antirrhinum, Aralia, Asclepias, Aster, Astilbe, Bouvardia, Brassica, Chamelaucium, Chrysanthemum, Convallaria, Dianthus, Eucharis, Eustoma, Freesia, Gerbera, Gypsophilla, Helleborus, Hippeastrum, Hyacinthus, Hydrangea, Lillium, Limonium, Lysimachia, Matthiola, Moluccella, Nerine, Nelumbo, Ornithogalum, Paeonia, Phalenopsis, Phlox, Ranunculus, Rosa, Symphoricarpos, Syrynga, Tanacetum, Trachelium, Tulipa, Veronica, Viburnum, Zantedeschia    

Żółty

Acacia, Achillea, Alstroemeria, Anethum, Anigozanthos, Antirrhinum, Anthurium, Asclepias, Celosia, Centaurea, Cestrum, Chamelaucium, Craspedia, Chrysanthemum, Crocosmia, Cymbidium, Eremurus, Euphorbia, Eustoma, Freesia, Gerbera, Helianthus, Lilium, Limonium sinuatum, Lysimachia, Matthiola, Narcissus, Rosa, Solidago, Solidaster, Tanacetum, Tulipa, Zantedeschia,        

Pomarańczowy

Alstroemeria, Anigozanthos, Antirrhinum, Anthurium, Asclepias, Carhamus, Celosia, Cestrum, Crocosmia, Cymbidium, Euphorbia, Freesia, Gerbera, Hippeastrum, Hypericum, Kniphofia, Lathyrus, Leucospermum, Lilium, Ornithogalum, Physalis, Ranunculus, Rosa, Sandrsonia, Strelitzia, Trollius, Tulipa, Zantedeschia     

Różowy/Fioletowy

Allium, Alstroemeria, Anemone, Anthurium, Antirrhinum, Astilbe, Bouvardia, Brassica, Centrum, Chamelaucium, Chrysanthemum, Cymbidium, Cirsium, Delphinium, Echinacea, Eustoma, Freesia, Gerbera, Hippeastrum, Hyacinthus, Lilium, Limonium, Nerine, Paeonia, Phlox, Prunus, Ranunculus, Rosa, Spiraea, Symphoricarpos, Tulipa, Saponaria, Vanda, Veronica, Zantedeschia      

Czerwony

Achillea, Alstroemeria, Anigozanthos, Anthurium, Bouvardia, Celosia, Cestrum, Chamelaucium, Chrysanthemum, Crocosmia, Euphorbia, Freesia, Gerbera, Gloriosa, Gomphrena, Hipeastrum, Hydrangea, Hypericum, Ilex, Lilium, Paeonia, Protea, Rosa, Tulipa, Zantedeschia   

 

Warto wiedzieć, że podczas ceremonii ślubu i wesela najlepiej sprawdzają się kwiaty i rośliny występujące w kolorach znamiennych dla danej pory roku.

 

Pora roku

Kolor

Wiosna

Biały, żółty, lila róż, soczysta zieleń

Lato

Pastele oraz kolory kwiatów i roślin ogrodowych (żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, zielony)

Jesień

Żółty, pomarańczowy, czerwony, złoty, zgniła zieleń

Zima

Biały, kremowy, czerwony, złoty, srebrny, zielony (odcień butelkowy)

 

Gatunki kwiatów

Wielość istniejących na rynku gatunków kwiatów niejednego może przyprawić o zawrót głowy. Jakby tego było mało, co jakiś czas pojawiają się nowe odmiany, które kuszą ciekawą formą, bajecznym kolorem, urzekają zapachem. Jeśli narzeczeni nie znają dobrze nazw konkretnych roślin ozdobnych, ale wiedzą jaki efekt przy ich pomocy pragną uzyskać, do florysty powinni przyjść z wycinkami z fachowych magazynów. Na ich podstawie, profesjonalista szybko zorientuje się o jakie kwiaty, a przy okazji i rodzaje dekoracji, klientom chodzi.

 

W poniższej tabelce zostały przedstawione kwiaty znamienne dla danej pory roku.

 

Pora roku

Kwiat (wybrane przykłady)

Wiosna

Narcissus, Ranunculus, Syringa, Tulipa

Lato

Celosia, Crocosmia, Helianthus, Zantedeschia

Jesień

Chrysanthemum, Gladiolus, Gloriosa, Hydrangea

Zima

Alstroemeria, Cymbidium, Hippeastrum, Zantedeschia

 

Choć obecnie wiele gatunków dostępnych jest przez większą część roku (na przykład goździk, frezja, gerbera, gipsówka, lilie, róże), to wybierając kwiaty do ślubnych wyrobów florystycznych na pewno warto koncentrować się na roślinach łatwo dostępnych o danej porze roku. Będą znacznie tańsze i trwalsze od tych, które akurat trudno dostać. Trzeba pamiętać, że rośliny sprowadzane z zagranicy, a szczególnie rośliny egzotyczne, mogą stanowić spory wydatek. W wielu kwiaciarniach dominują rośliny polskie, których jakość jest często o wiele wyższa od importowanych, choćby ze względu na krótką drogę, jaką mają do przebycia ze szklarni do kwiaciarni. 

Jeśli jednak panna młoda marzy o gatunku kwiatów, który nie występuje powszechnie w danym sezonie (florysta będzie musiał go specjalnie dla niej zamówić), może wprowadzić ów kwiat tylko do wiązanki ślubnej albo pokusić się o zastąpienie żywej rośliny – sztuczną. Ważne jest, by rośliny wchodzące w skład wiązanki ślubnej i przypinki pana młodego były szczególnie trwałe. Za to kwiaty bardziej delikatne można wprowadzić do dekoracji, które będą miały dobry dostęp do wody (kompozycje w kościele i na sali weselnej). Kwiaty w kompozycjach ślubnych nie powinny mieć zbyt intensywnych zapachów i nie powinny brudzić (dotyczy to zwłaszcza wiązanki ślubnej). Im więcej kompozycji zostanie zamówionych, tym powinny być one prostsze i oszczędniejsze w materiał roślinny lub wykonane z niezbyt drogich roślin, co znacznie wpłynie na obniżenie rachunku. Jeśli tylko konwencja uroczystości na to pozwala, warto wybierać kwiaty przez wielu uznawane za pospolite, gdyż również z nich można wyczarować piękne, a mało kosztowne kompozycje.

Na podst.: materiałów prasowych Biura Kwiatowego Holandia


Anna Pawliczko436.jpg
00001
Goździk, róża, kalina, hortensja, liście paproci, nephrolepsis, niedźwiedzia trawa, ascelepias
437.jpg
00002
Astrantia, frezja, jaskier, nerina, róża, tulipan, gałązki jaśminu, liście filodendrona, i kordyliny
438.jpg
00003
Astrantia, frezja, jaskier, nerina, róża, tulipan, gałązki jaśminu, liście filodendrona, i kordyliny
439.jpg
00004
Róża, hiacynt, zatrwian, wygięte pędy stalowej trawy
440.jpg
00005
Strelicja, pustynnik, gerbera, cantedeskia, kalina, kraspedia, paproć nephrolepsis, zwiniety liść aspidistry
441.JPG
00006
Stalowa trawa, proso zwyczajne oraz pszenica zwyczajna, przetacznik, onętka, triteleja, gerbera, złocień, krokosmia, nawłoć, chryzantemy i liście draceny
442.JPG
00007
Lilia, zatrwian, jaskier, asparagus, astrantia
443.jpg
00008
Róża, hiacyt, liara, nerina, kwiat celozji, ascelapias, anturium, zgięta stalowa trawa, liść paproci
Pozostałe artykuły w temacie "Ślubne wiązanki i dekoracje"

Kwiaty to domena pań
Tort weselny cały w kwiatach
Wiązanka dobrze dobrana
Kwiatowa ekstrawagancja
„Tak” pośród kwiatów
Zaprzyjaźnij się z florystą!
Ukwiecona panna młoda
Zgodny duet - wiązanka i przypinka
Bajkowa sceneria nocy poślubnej

Pozostałe tematy

Moda ślubna
Miejsca na wesele
Uroda i wizerunek Panny Młodej
Dobrze wiedzieć...
Na weselnym stole
Podróż poślubna
Psychologia związku
Książki
Kwestionariusz nowożeńców


Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki dostępu lub przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce.
x