Przy wyborze wiązanki ślubnej nadrzędną rolę pełnią proporcje. Floryści twierdzą, iż kompozycja powinna odpowiadać wzrostowi i budowie ciała panny młodej, jak również długości i szerokości kreacji ślubnej. Za mała i zbyt uboga kompozycja na tle okazałej sukni wypadnie nader skromnie, a za duża i przytłaczająca aranżacja przytłumi prostą i skromną w charakterze kreację. Wysoka i postawna panna młoda wymaga większej wiązanki, wykonanej z dużych kwiatów i roślin. Z kolei niska i drobna potrzebuje średniej lub małej kompozycji, wykonanej z drobnych kwiatków i delikatnych roślin. Panie o drobnej budowie ciała (tzw. filigranowe) i romantycznym usposobieniu mogą wybierać klasyczne wiązanki okrągłe, które będą się idealnie komponowały na tle klasycznych sukien, złożonych z gorsetu i poszerzanej spódnicy. Wiązanki okrągłe i w formie niewielkiej kropli wydają się najlepszym wyborem dla młodych i delikatnych dziewcząt. Wiązanek okrągłych na pewno powinny unikać niskie panny młode o wyraźnie zaokrąglonej sylwetce. Z kolei wiązanki zachowujące formę dużej odwróconej kropli pasują wysokim pannom młodym wybierającym na co dzień sportową elegancję oraz reprezentantkom prostego, nowoczesnego stylu. Dla tych ostatnich stworzone są też - kamelia i łuk. Dla panien o średnim bądź wysokim wzroście i kobiecych kształtach pomyślane zostały wiązanki spływające (angielska, dekoracyjna), które podkreślają atuty kobiecej sylwetki. Będą wymarzonym dopełnieniem majestatycznych sukien z dekoracyjnymi z bufkami, wąską talią i poszerzaną spódnicą z trenem. To dobry wybór w przypadku, gdy panna młoda planuje założyć welon. Warto pamiętać, że wiązanki wydłużone lub wzbogacone o elementy zwisające optycznie modelują figurę, wpływają na wysmuklenie i wydłużenie sylwetki. Im wiązanka szersza, tym biodra będą wydawały się bardziej rozłożyste. Z myślą o kobietach wysokich i smukłych zostały stworzone wiązanki graficzne. Tłem dla nich powinny być kreacje ascetyczne pod względem kroju i faktury. Z kolei kobietom odważnym o ekstrawaganckim podejściu do mody, floryści polecają wiązanki fantazyjne, na przykład torebkę (latem) lub mufkę (zimą). Niezwykłość tych kwiatowych kompozycji podkreślą suknie proste i nowoczesne, tak w formie, jak i kolorze. Kompozycje typu berło, kula, łuk i wachlarz pasują kobietom dynamicznym i o niekonwencjonalnych poglądach na temat mody.
Równie tkanina, z której została uszyta kreacja ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej wiązanki ślubnej. Lekkie i zwiewne materiały to klucz do wyboru delikatnych i przejrzystych kompozycji spływających, wykonanych z drobnych roślin i kwiatów zachowanych w delikatnych tonacjach. Z kolei ciężkie i sute materiały to doskonałe tło dla okazałych i wyrazistszych, zwartych kompozycji, wykonanych z kwiatów utrzymanych w zdecydowanych, nasyconych kolorach. Elementy dekoracyjne występujące w sukni mogą inspirować do wprowadzenia podobnych lub identycznych motywów do wiązanki ślubnej. Dodatki typu koraliki czy perełki z powodzeniem będzie można włączyć do ślubnej aranżacji. Wyjątek stanowi koronka, której nadmiar może skutecznie zniweczyć długo budowany wizerunek panny młodej. Kreacja uszyta z koronki wymaga drobnej i delikatnej wiązanki, oszczędnej w formie i dekoracji. Jednak najlepszym, w tym przypadku, rozwiązaniem wydaje się być pojedynczy ale charakterystyczny, dominujący kwiat.
Kolor wiązanki powinien oczywiście korespondować z odcieniem sukni. Może być identyczny, o ton jaśniejszy albo o ton ciemniejszy od koloru kreacji i posiadać ciemniejsze akcenty. Niezwykle ważne jest, by panna młoda wybierając dla siebie wiązankę ślubną pod uwagę wzięła odcienie odpowiadające jej urodzie. W tym względzie warto kierować się kolorami wykorzystywanymi w makijażu. Ślubna wiązanka zawsze powinna z nim harmonizować. Dla blondynek wprost stworzona jest pastelowa paleta barw (róż, błękit) wzbogacona o intensywniejsze akcenty. Rudowłose panny młode prezentują się pięknie w słonecznych żółciach i pomarańczach, zgniłych zieleniach i złotych brązach. Natomiast oprawę dla brunetek i szatynek stanowią kolory głębokie i nasycone (czerwienie, bordo). Do jasnej karnacji pasują kolory delikatne z ciemniejszymi akcentami, zaś do śniadej - wyrazistsze i intensywniejsze (wiązanka jednokolorowa ale zróżnicowana pod względem odcieni). W sytuacji, gdy pannie młodej trudno jest się zdecydować na konkretną kolorystykę, floryści polecają biel i krem, jako że oba te kolory pasują każdej kobiecie, niezależnie od reprezentowanego przez nią typu urody. Przy problemach z wyborem kolorystyki, podpowiedzi można szukać w przyrodzie, a dokładniej mówiąc – porze roku. Przyjęło się uważać, że podczas zimowej ceremonii ślubnej najlepiej sprawdzają się kwiaty w głębokich, nasyconych kolorach, podczas wiosennej – żywe i soczyste, podczas letniej – delikatne, pastelowe, a podczas jesiennej uroczystości – lekko przydymione.
Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki panna młoda będzie trzymać wiązankę ślubną. Sposób ów może pozytywnie wpłynąć na proporcje jej ciała, albo… skutecznie je zakłócić. Florysta powinien dokładnie poinstruować klientkę, jak prawidłowo ma trzymać daną kompozycję. Niektóre wiązanki lepiej wypadają trzymane blisko ciała (ale nie przyciśnięte do sukni!), inne znów w pewnej odległości. W przypadku, gdy gorset pokrywa ornament, kompozycja powinna znajdować się na tyle nisko, by nie zasłaniać dekoracyjnych elementów znajdujących się w górnych partiach sukni. Wybierając konkretną formę wiązanki warto zastanowić się, czy będzie ona wystarczająco praktyczna i na tyle lekka, by można było ją trzymać w jednej ręce, na przykład podczas, gdy panna młoda będzie prowadzona pod rękę do ołtarza przez narzeczonego lub swojego ojca.
Wybierając wiązankę ślubną dla panny młodej przyjęło się zamawiać równocześnie butonierkę dla pana młodego. Na ogół jest to niewielka, misternie wykonana ozdoba zrobiona z kwiatów i dodatków, identycznych jak w wiązance, zachowanych w tej samej konwencji i tych samych kolorach, którą przypina się do klapy eleganckiej marynarki. Na tej samej zasadzie dobiera się przypinki – mniejsze i skromniejsze od butonierki ozdoby klapy marynarki świadka i wybranych panów z orszaku ślubnego. Kwiatowe ozdoby każdego z panów powinny korespondować z bukietami ich partnerek. Ponieważ kwiaty i pozostały materiał roślinny (m.in. liście, owoce) w butonierce i przypinkach nie będą miały dostępu do wody, muszą odznaczać się trwałością aby do czasu zakończenia uroczystości nie straciły na urodzie.
Anna Pawliczko
Wiązanki i przypinki: Atelier Kwiatowe Valentino, fafarafa, Kwiaciarnia Kwiaty Polskie, Zakwitnij!.pl – pracownia florystyczna.
00001
|
00002
|
00003
|
00004
|
00005
|
00006
|
00007
|
00008
|