WYSZUKIWARKA PRODUKTÓW Nazwa produktu:  Branża: Województwo:
powrót

KIOSK WYDAWNICZY


Katalog Florysty - Wydanie 1/2023 (51)
Katalog Florysty
1/2023 (51)
KATALOG FLORYSTY 1/2023 (KF-51) BOŻE NARODZENIE Cena : 49,00 zł W numerze: Wieńce adwentowe Stro(...)
Cena 1 egz. 49,00 PLN brutto
Baby boom i co dalejartykuł

Obserwując świat show-biznesu wyraźnie widać, że dla polskich gwiazd posiadanie dzieci jest niezwykle ważną kwestią. Stosunkowo niedawno rodzicami zostali – Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor, Kasia Cichopek i Marcin Hakiel, Reni Jusus i Tomek Makowiecki. Drugiego potomka spodziewają się Karolina Malinowska i Olivier Janiak, Anna Przybylska i Jarosław Bieniuk. Warto zauważyć, że wiele gwiazd będąc w ciąży wcale nie zwalnia tępa pracując niemalże do rozwiązania i wraca do swych zawodowych obowiązków niedługo po porodzie. To za każdym razem niełatwa decyzja. Zarówno w przypadku osób z pierwszych stron gazet jak i przeciętnych kobiet. Dlatego powstała akcja „Mama wraca do pracy”. Pod koniec października ub. r. ruszyła nowa jej osłona. Ambasadorką akcji została Sonia Bohosiewicz, mama małego Teodora i popularna aktorka, która – jak wiele młodych mam – stara się godzić macierzyństwo z aktywnym życiem zawodowym. Od lat z powodzeniem udaje się to Natalii Kukulskiej i Michałowi Dąbrówce, Annie Marii Jopek i Marcinowi Kydryńskiemu, Ilonie Felicjańskiej oraz Joannie Brodzik i Pawłowi Wilczakowi. Ci ostatni doczekali się bliźniaków.

 

Powrót do pracy to jeden z najbardziej emocjonalnych momentów macierzyństwa, trudny dla mamy i dziecka. Akcja „Mama wraca do pracy”, której patronuje marka Bebilon, powstała, by pomóc mamom w rozwiązywaniu problemów związanych z rozpoczęciem na nowo aktywności zawodowej. Orędowniczką mam wracających do pracy jest Sonia Bohosiewicz.

- Macierzyństwo daje mi mnóstwo szczęścia i radości, jednocześnie jest też dużym wyzwaniem związanym z pogodzeniem życia zawodowego z byciem dobrą mamą. Zawód aktorki to konieczność częstego wyjeżdżania z domu, a to powoduje, że organizacja mojego czasu stała się kluczowa. Ta sytuacja bardzo wiele mnie nauczyła. Widzę, jak wiele rzeczy muszę przewidzieć, aby dobrze łączyć obowiązki macierzyńskie i pracę zawodową. Chcę się z innymi mamami podzielić moimi przeżyciami i doświadczeniami, mam nadzieję, że niektórym mamom pomogą. Wierzę, że sama także dużo nauczę się od innych mam. Dlatego właśnie przystąpiłam do tej akcji – powiedziała Sonia Bohosiewicz.

W badaniu przeprowadzonym w ramach akcji „Mama wraca do pracy” wzięło udział ponad 10 tysięcy mam. Wypełniając ankietę na stronie internetowej, mamy bardzo szczerze opisały swoją sytuację, przygotowania i emocje związane z powrotem do aktywności zawodowej.

 

Kiedy mama wraca do pracy?

Prawie 50% kobiet mających dzieci w wieku 6–12 miesięcy wraca do pracy. Większość z nich przedłużyła jednak czas poświęcony opiece nad dzieckiem i wróciła do pracy średnio 3 miesiące później, niż planowały w czasie ciąży. Badania pokazują, że na powrót do pracy przed ukończeniem przez dziecko 5 miesiąca życia zdecydowało się zaledwie 4% mam. Matki najmłodszych dzieci, w przedziałach wiekowych 0–5 miesięcy oraz 6–12 miesięcy, wykorzystują urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (odpowiednio: 12% i 16%). Średnio mniej niż 20% kobiet wykorzystuje urlop wychowawczy.

 

Pod czyją opieką zostaje dziecko?

Pracujące mamy najczęściej zostawiają dziecko pod opieką osoby z bliskiej rodziny, najczęściej z babcią lub dziadkiem (53%), przy czym rzadko, bo tylko w 8% badanych rodzin, jest to ojciec dziecka. Z płatnej opieki nad dzieckiem – niani (19%) lub żłobka (15%) – korzysta w sumie 1/3 badanych. Pod opieką bliskich zostają najczęściej (59%) najmłodsze dzieci, w wieku 0–6 miesięcy. Ze żłobków korzysta 24% rodziców najstarszej grupy dzieci (od 1 do 3 lat).

 

Dlaczego mama decyduje się na powrót do pracy?

Głównym motywem powrotu do pracy są dla mam finanse, ale już 1/3 ankietowanych kobiet wraca do pracy chcąc realizować swoje ambicje zawodowe. 1/4 kobiet cieszy się, że znowu będzie przebywać w towarzystwie znajomych z pracy i z radością czeka na nowe wyzwania i doświadczenia zawodowe. Mamy, oceniając powody powrotu do pracy w skali od 1 do 6, za najważniejszy uznały aspekt finansowy (4,52 pkt). Wiele kobiet od początku ciąży planowało powrót do pracy (4 pkt) i jest to dla nich naturalna kolej rzeczy. Kolejnymi powodami były: chęć wyrwania się z domu i powrotu do życia zawodowego (3,5 pkt), ambicje zawodowe (3,29 pkt), konieczność powrotu z obawy przed zwolnieniem (3 pkt).

Ambicje zawodowe są najistotniejszym motywem powrotu do pracy dla kobiet z wyższym wykształceniem, a aspekt finansowy (pensja kobiety jest ważną częścią dochodów rodziny) – dla kobiet z wykształceniem średnim. Natomiast w grupie kobiet z wykształceniem podstawowym najczęstszym powodem powrotu do pracy po urodzeniu dziecka jest lęk przed utratą pracy. Aspekt finansowy powrotu do pracy ma największe znaczenie w grupie mam dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 miesięcy i maleje wraz z wiekiem dziecka. Natomiast chęć wyrwania się z domu i powrotu do obowiązków zawodowych jest najmniejsza u mam najmłodszych dzieci, ale rośnie wraz z wiekiem dziecka.

 

Co czuje mama wracająca do pracy?

Z ankiety wynika, że mamy wracające do pracy mają pewność, że zostawiają dziecko pod dobrą opieką (55%) i cieszą się z perspektywy zarobku (44%). 20% mam swój powrót do pracy postrzega jako moment, w którym dziecko zacznie się usamodzielniać. 23% badanych kobiet czeka z radością na nowe wyzwania i doświadczenia zawodowe.

Pozytywnym emocjom towarzyszą obawy o tęsknotę odczuwaną przez dziecko i mamę, a także lęk związany z nowymi wyzwaniami – koniecznością łączenia ról pracownika i dobrej matki. 65% matek obawia się tęsknoty – swojej i dziecka. Najczęściej (71%) niepokój odczuwają mamy starszych dzieci (od 1 do 3 lat). Ponad 1/3 ankietowanych martwi się, że nie jest to dobry moment na podjęcie pracy, ponieważ dziecko jest jeszcze za małe. Podobny odsetek kobiet nie umie sobie wyobrazić, jak poradzi sobie z organizacją takiej zmiany w swoim życiu. Mamy starszych dzieci (od 1 do 3 lat) obawiają się także częściej (22%) niż mamy młodszych maluchów utraty pracy lub tego, że nie poradzą sobie z obowiązkami zawodowymi po tak długiej przerwie w pracy. 3/4 kobiet obawia się także, że zostawiając dziecko pod opieką innych osób, przegapi ważne momenty w jego życiu, a blisko 1/3 martwi się, że jej maluch będzie zżyty bardziej z opiekunką lub babcią niż z nią samą.

 

Jak mama przygotowuje siebie i dziecko do rozstania?

Mamy przygotowują siebie i dziecko do rozstania spowodowanego powrotem do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem. Rozmawiają ze współpracownikami i pracodawcami (51%), dokształcają się w domu (27%) lub na kursach (8%), dbają o swój wygląd – kupują nową garderobę (35%), odwiedzają kosmetyczkę i/lub fryzjera (33%).

Przygotowując dziecko do rozstania, mamy stopniowo oswajają je z opiekunami i zapewniają mu właściwą opiekę na czas swojej nieobecności, co obejmuje również kwestie związane z wprowadzeniem do diety dziecka mleka modyfikowanego. Z badania wynika, że 70% kobiet planujących powrót do pracy wprowadza mleko modyfikowane do diety dziecka, a jedna trzecia z nich przestaje karmić piersią. Inną metodą, która odzwyczaja dziecko od ciągłego przebywania wyłącznie z matką, jest wychodzenie z domu na parę godzin w ciągu dnia. Stosuje ją lub zastosowało 54% badanych, z czego najczęściej (63%) mamy dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Ważnym aspektem przy podjęciu decyzji o powrocie do pracy jest dobra organizacja czasu mamy i czasu dziecka. Prawie połowa matek reguluje lub ustala dziecku rytm dnia, żeby ułatwić pracę sobie i opiekunce, a 1/4 przekazuje nowemu opiekunowi szczegółowe informacje na temat przyzwyczajeń swojego dziecka.

 

Czy mama zna swoje prawa?

Uczestniczki badania są bardzo dobrze zorientowane w przysługujących im prawach – 96% respondentek wie, że ich partner może skorzystać z tzw. urlopu „ojcowskiego”, znają też przywileje mam wracających do pracy, jak przerwa na karmienie (93%) czy zagwarantowany powrót na dotychczasowe lub równorzędne stanowisko (96%). Mamy są świadome, że ich urlop wychowawczy może trwać 3 lata (93%), mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin (80%), pracodawca nie może bez ich zgody oddelegować ich na inne stanowisko pracy lub wysłać w służbową podróż (88%), i że od 2010 roku przysługują im 2 dodatkowe tygodnie urlopu macierzyńskiego (90%). 92% respondentek wie, że rodzicom dzieci do 14 roku życia przysługują dodatkowo 2 dni płatnego urlopu rocznie.

 

Co pracodawca może oferować młodej mamie?

Pytane o dodatkowe udogodnienia dla matek, które mógłby oferować pracodawca, uczestniczki odpowiadają, iż najbardziej doceniłyby subsydiowanie żłobka, przedszkola lub opieki (51%), a nawet tworzenie takich placówek w ramach firmy (42%) oraz dodatkowy płatny urlop (42%). Aż 36% badanych chciałaby, żeby pracodawca umożliwił im pracę z domu. Za pożądane udogodnienia respondentki uznały również m.in. bezpłatne szczepienia dla dziecka (32%), paczki świąteczne dla dzieci do 16 roku życia (25%), bony podarunkowe do sklepów z artykułami dla dzieci (22%) czy dofinansowanie pakietu opieki rodzinnej w prywatnej przychodni (20%).

 

Jakim pracownikiem jest młoda mama?

Kobiety wracające do pracy wyróżniają się dobrą organizacją, odpowiedzialnością i cierpliwością – na te cechy wskazuje ponad 60% ankietowanych. 1/3 mówi o zdyscyplinowaniu, a 1/4 o zaangażowaniu młodych mam w pracy.

- Pierwsza edycja akcji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mam. Dzięki ankiecie, w której ponad 10 tysięcy mam opowiedziało o swoich decyzjach, nadziejach i obawach związanych z powrotem na rynek pracy, dobrze poznaliśmy zarówno ich sytuację i towarzyszące im emocje, jak i ich potrzeby i oczekiwania. W nowej edycji akcji wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując mamom jeszcze więcej porad specjalistów i zachęcając je do wzajemnego wspierania się i mobilizowania, dzielenia swoimi doświadczeniami i poradami. Wierzymy, że to wsparcie wielu mamom nie tylko ułatwi powrót do pracy, ale i pomoże rozwinąć skrzydła – powiedziała Małgorzata Kołodrub, kierownik ds. komunikacji, Nutricia Polska.

 

Badanie zrealizowano przy pomocy ankiety internetowej, zamieszczonej na stronie www.mamawracadopracy.pl, wyniki opracowane zostały przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Bebilon w kwietniu 2010 roku. W badaniu wzięło udział ponad 10 tysięcy mam dzieci w wieku do 3 lat oraz kobiet w ciąży.

Opr. A.P.

Fot. serwisy prasowe, archiwa prywatne

 


AP364.jpg
00001
Fot. OLAY/materiały prasowe
365.jpg
00002
Fot. Piotr Zyżnowski
366.jpg
00003
Fot. Piotr Zyżnowski
367.jpg
00004
Fot. Jacek Poremba/archiwum Ilony Felicjańskiej
368.jpg
00005
Fot. mamawracadopracy.pl
369.jpg
00006
Fot. Błażej Żuławski/materiały prasowe
Pozostałe artykuły w temacie "Dobrze wiedzieć..."

Ślub w... piątek
Cudowne łączenie ludzi
Nowe oblicze rodziny
Bliskość, czułość, dotyk
Facet nie może wstydzić się emocji
Miłość i paragrafy
Ciemna strona różowych okularów
Związek na zakręcie
Czar par

Pozostałe tematy

Moda ślubna
Miejsca na wesele
Uroda i wizerunek Panny Młodej
Ślubne wiązanki i dekoracje
Na weselnym stole
Podróż poślubna
Psychologia związku
Książki
Kwestionariusz nowożeńców


Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki dostępu lub przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce.
x