WYSZUKIWARKA PRODUKTÓW Nazwa produktu:  Branża: Województwo:
powrót

KIOSK WYDAWNICZY


Katalog Florysty - Wydanie 1/2023 (51)
Katalog Florysty
1/2023 (51)
KATALOG FLORYSTY 1/2023 (KF-51) BOŻE NARODZENIE Cena : 49,00 zł W numerze: Wieńce adwentowe Stro(...)
Cena 1 egz. 49,00 PLN brutto
Wiązanka dobrze dobranaartykuł

Ukwiecona panna młoda

Wiązanka ślubna to niewątpliwie jeden z najważniejszych atrybutów panny młodej. Ten jedyny w swoim rodzaju dodatek, jak nic innego, podkreśla osobowość, urodę i wyjątkowość jej starannie wystudiowanego wizerunku w TYM dniu. Słowo dodatek jest tu z resztą jak najbardziej na miejscu, gdyż niecodzienne, pod względem kształtu, wiązanki mogą przybierać formę torebki, mufki, wachlarza a nawet… parasolki. Warto bowiem wiedzieć, że podążający za światowymi trendami floryści, w oparciu o nie, tworzą coraz ciekawsze kompozycje. Opracowując ten, najbardziej ekskluzywny ze wszystkich wyrobów florystycznych produkt, korzystają zarówno z roślin dobrze już znanych i lubianych przez klientki, jak też z całkiem nowych odmian, które często występują w poszerzonej palecie barw. W zależności od zamówienia, kwiaciarnie i pracownie florystyczne wykonują aranżacje klasyczne (metodami tradycyjnymi), jak również bardziej nowoczesne, czasem nawet ekstrawaganckie, w rzadko spotykanych formach (przy użyciu nowatorskich - mniej lub bardziej skomplikowanych technik). W wiązankach występują nietuzinkowe połączenia kwiatów i roślin (na przykład żywe ze sztucznymi i/lub suszonymi), oryginalna kolorystyka, ciekawy dobór ozdób i dodatków. W kompozycje wprowadzane są różne materiały. Te florystyczne i nie florystyczne, pasmanteria (różnego rodzaju wstążki, taśmy, sznury) oraz tkaniny (tiule, organdyny, koronki). W kompozycjach pojawiają się również elementy biżuteryjne – cekiny, kryształki, paciorki, perełki, a także piórka i dekoracyjne druty. Nowoczesne, kunsztownie wykonane wiązanki coraz częściej postrzegane są jako wyroby z pogranicza mody i sztuki użytkowej. Ich zwolenniczkami są przede wszystkim panie o wyrobionym guście, przykładające wagę do niepowtarzalnego - trudnego do podrobienia - stylu, ceniące oryginalność i niepowtarzalność w stroju. Ale współczesna florystyka do zaproponowania ma także wiele bardzo tradycyjnych form wiązanek ślubnych. Trafiają one w gusta konserwatywnych panien młodym, zdecydowanie mniej skorych do eksperymentowania i poszukiwania nowości.

 

Formy wiązanek ślubnych

 

Dużym zainteresowaniem tradycjonalistek cieszą się wiązanki okrągłe, a w szczególności klasyczny biedermeier charakteryzujący się tym, że posiada kształt regularnej półkuli. Ten rodzaj wiązanki może być wykonany w tzw. mikrofonie florystycznym wypełnionym gąbką lub z zachowaniem naturalnych łodyg. Wykończenie wyrobu może stanowić dekoracyjny dysk, który nada wiązance nowoczesnego charakteru, materiałowa kryza (dla uzyskania klasycznego charakteru), obwód z liści (jednorodnych lub mieszanych), okółek z delikatnych kwiatów, gałązek albo pędów, które spowodują, że wiązanka będzie prezentować się bardziej naturalnie. Kompozycją wywodzącą się od wiązanki okrągłej jest – kamelia (nazywana tak ze względu na podobieństwo do kwiatu kamelii, a najczęściej wykonana ze sklejonych płatków róż lub lilii) bądź glamelia (wykonana ze sklejonych płatków mieczyka). Kamelię lub glamelię, floryści wykańczają w podobny sposób, jak wcześniej opisane, klasyczne wiązanki okrągłe. Inną, znacznie bardziej nowoczesną formę wiązanki okrągłej, stanowi kompozycja przypominająca kulę. Taką kompozycję, panna młoda może trzymać za rączkę albo za pętelkę zrobioną ze wstążki (względnie przewiesić wstążkę przez nadgarstek) lub też kulę umieścić bezpośrednio na dłoni. Inną wiązanką trzymaną w dłoni lub przewieszoną przez przedramię jest wieniec. Floryści tworząc taką kompozycję wykorzystują pędy lub nawlekają kwiaty na druty. Bardzo często spotykaną wiązankę ślubną stanowi berło. Jest to kompozycja wykonana na podobieństwo królewskiego insygnia. Berło posiada długą rączkę i niewielką dekorację kwiatową. Kolejną grupę wiązanek stanowią kompozycje spływające, które, w języku florystów przypominają odwróconą kroplę. Nie sposób w tym miejscu pominąć kompozycji - dekoracyjnej, angielskiej, wodospadu i pędu kwiatowego, jak również graficznej (asymetrycznej, z naturalnymi łodygami lub wykonanej w mikrofonie florystycznym). Wiązanki tego typu mogą posiadać elementy ozdobne takie, jak wstążki czy dekoracyjne sznury. Najczęściej posiadają też rączkę i wykończenie w postaci kryzy z liści. Kompozycjami, których początku należy doszukiwać się w formach kropli i łuku są - wiązanka girlandowa (wykończona rączką lub pętelką) i znacznie rzadziej spotykane ale nadal ciekawe - łuk ornamentowy, kwiatowe pnącze (wydłużona forma wiązanki angielskiej) oraz róg obfitości. Ostatnią, grupę wiązanek stanowią aranżacje fantazyjne, zróżnicowane pod względem kształtu i kolorystyki, a także dowolnością, jeśli chodzi o sposób wykonania. Należą do nich: mufka, torebka i szarfa.

 

Jak wybrać właściwą formę wiązanki?

 

Przy wyborze wiązanki ślubnej nadrzędną rolę pełnią proporcje. Floryści twierdzą, iż kompozycja powinna odpowiadać wzrostowi i budowie ciała panny młodej, jak również długości i szerokości kreacji ślubnej. Za mała i zbyt uboga kompozycja na tle okazałej sukni wypadnie nader skromnie, a za duża i przytłaczająca aranżacja przytłumi prostą i skromną w charakterze kreację. Wysoka i postawna panna młoda wymaga większej wiązanki, wykonanej z dużych kwiatów i roślin. Z kolei niska i drobna potrzebuje średniej lub małej kompozycji, wykonanej z drobnych kwiatków i delikatnych roślin. Panie o drobnej budowie ciała (tzw. filigranowe) i romantycznym usposobieniu mogą wybierać klasyczne wiązanki okrągłe, które będą się idealnie komponowały na tle klasycznych sukien, złożonych z gorsetu i poszerzanej spódnicy. Wiązanki okrągłe i w formie niewielkiej kropli wydają się najlepszym wyborem dla młodych i delikatnych dziewcząt. Wiązanek okrągłych na pewno powinny unikać niskie panny młode o wyraźnie zaokrąglonej sylwetce. Z kolei wiązanki zachowujące formę dużej odwróconej kropli pasują wysokim pannom młodym wybierającym na co dzień sportową elegancję oraz reprezentantkom prostego, nowoczesnego stylu. Dla tych ostatnich stworzone zostały również - kamelia oraz łuk. Dla panien o średnim bądź wysokim wzroście i kobiecych kształtach pomyślane zostały wiązanki spływające (angielska, dekoracyjna), które podkreślają atuty kobiecej sylwetki. Będą wymarzonym dopełnieniem majestatycznych sukien z dekoracyjnymi z bufkami, wąską talią i poszerzaną spódnicą z trenem. To także dobry wybór w przypadku, gdy panna młoda planuje założyć welon. Warto pamiętać, że wiązanki wydłużone lub wzbogacone o elementy zwisające optycznie modelują figurę, wpływają na wysmuklenie i wydłużenie sylwetki. Im wiązanka szersza, tym biodra będą wydawały się bardziej rozłożyste. Z myślą o kobietach wysokich i smukłych zostały stworzone wiązanki graficzne. Tłem dla nich powinny być kreacje ascetyczne pod względem kroju i faktury. Z kolei kobietom odważnym o ekstrawaganckim podejściu do mody, floryści polecają wiązanki fantazyjne, na przykład torebkę (latem) lub mufkę (zimą). Niezwykłość tych kwiatowych kompozycji podkreślą suknie proste i nowoczesne, tak w formie, jak i kolorze. Kompozycje takie, jak berło, kula, łuk i wachlarz pasują kobietom dynamicznym i o niekonwencjonalnych poglądach na temat mody.

Równie tkanina, z której została uszyta kreacja  ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej wiązanki ślubnej. Lekkie i zwiewne materiały to klucz do wyboru delikatnych i przejrzystych kompozycji spływających, wykonanych z drobnych roślin i kwiatów zachowanych w delikatnych tonacjach. Z kolei ciężkie i sute materiały to doskonałe tło dla okazałych i wyrazistszych, zwartych kompozycji, wykonanych z kwiatów utrzymanych w zdecydowanych, nasyconych kolorach. Elementy dekoracyjne występujące w sukni mogą inspirować do wprowadzenia podobnych lub identycznych motywów do wiązanki ślubnej. Dodatki typu koraliki czy perełki z powodzeniem będzie można włączyć do ślubnej aranżacji. Wyjątek stanowi koronka, której nadmiar może skutecznie zniweczyć długo budowany wizerunek panny młodej. Kreacja uszyta z koronki wymaga drobnej i delikatnej wiązanki, oszczędnej w formie i dekoracji. Jednak najlepszym, w tym przypadku, rozwiązaniem wydaje się być pojedynczy, ale charakterystyczny, dominujący kwiat.

Kolor wiązanki powinien oczywiście korespondować z odcieniem sukni. Może być identyczny, o ton jaśniejszy albo o ton ciemniejszy od koloru kreacji i posiadać ciemniejsze akcenty. Niezwykle ważne jest, by panna młoda wybierając dla siebie wiązankę ślubną pod uwagę wzięła odcienie odpowiadające jej urodzie. W tym względzie warto kierować się kolorami wykorzystywanymi w makijażu. Ślubna wiązanka zawsze powinna z nim harmonizować. Dla blondynek wprost stworzona jest pastelowa paleta barw (róż, błękit) wzbogacona o intensywniejsze akcenty. Rudowłose panny młode prezentują się pięknie w słonecznych żółciach i pomarańczach, zgniłych zieleniach i złotych brązach. Natomiast oprawę dla brunetek i szatynek stanowią kolory głębokie i nasycone (czerwienie, bordo). Do jasnej karnacji pasują kolory delikatne z ciemniejszymi akcentami, zaś do śniadej - wyrazistsze i intensywniejsze (wiązanka jednokolorowa ale zróżnicowana pod względem odcieni). W sytuacji, gdy pannie młodej trudno jest się zdecydować na konkretną kolorystykę, floryści polecają biel i krem, jako że oba te kolory pasują każdej kobiecie, niezależnie od reprezentowanego przez nią typu urody. Przy problemach z wyborem kolorystyki, podpowiedzi można szukać w przyrodzie, a dokładniej mówiąc – porze roku. Przyjęło się uważać, że podczas zimowej ceremonii ślubnej najlepiej sprawdzają się kwiaty w głębokich, nasyconych kolorach, podczas wiosennej – żywe i soczyste, podczas letniej – delikatne, pastelowe, a podczas jesiennej uroczystości – lekko przydymione.

Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki panna młoda będzie trzymać wiązankę ślubną. Sposób ów może pozytywnie wpłynąć na proporcje jej ciała, albo… skutecznie je zakłócić. Florysta powinien dokładnie poinstruować klientkę, jak prawidłowo ma trzymać daną kompozycję. Niektóre wiązanki lepiej wypadają trzymane blisko ciała (ale nie przyciśnięte do sukni, co grozi jej zabrudzeniem!), inne znów w pewnej odległości. W przypadku, gdy gorset pokrywa ornament, kompozycja powinna znajdować się na tyle nisko, by nie zasłaniać dekoracyjnych elementów znajdujących się w górnych partiach sukni. Wybierając konkretną formę wiązanki warto zastanowić się, czy będzie ona wystarczająco praktyczna i na tyle lekka, by można było ją trzymać w jednej ręce, na przykład podczas, gdy panna młoda będzie prowadzona pod rękę do ołtarza przez narzeczonego lub swojego ojca.  

 

Wiązanka a rodzaj ceremonii ślubnej

 

Wiązanki z okazji ślubu cywilnego na ogół są mniej zobowiązujące i zdecydowanie bardziej oryginalne od tych, przeznaczonych do ślubu kościelnego. W zależności od przyjętej przez narzeczonych konwencji, wyobrażeń panny młodej i jej odświętnego ubioru, potrafią przybierać formy niecodzienne, wręcz ekstrawaganckie. Najczęściej jednak są to proste kompozycje lub pojedynczy, charakterystyczny kwiat (z przybraniem lub bez). Wiązanki wykonane z kwiatów mieszanych są mniej zobowiązujące od kompozycji przygotowanych z kwiatów jednorodnych, które wydają się bardziej formalne. Do wiązanek o nowoczesnym charakterze szczególnie pasują kwiaty egzotyczne. Do ślubu kościelnego najczęściej wybierane są kompozycje tradycyjne - niezwykle okazałe i wytworne, na przykład spływające oraz ponadczasowe - okrągłe. Zarówno jedne, jak i drugie wydają się  najodpowiedniejszym dopełnieniem klasycznych sukien ślubnych.

 

Fot. Przemysław Blechman, Dariusz Kubaś, Jarosław Kiedrowski, Biuro Kwiatowe Holandia, Kwiaciarnia Euro Flora, Centrum Florystyczne Małgorzaty Niskiej


Anna Pawliczko305.jpg
00001

306.jpg
00002

307.jpg
00003

308.jpg
00004

309.jpg
00005

310.jpg
00006

311.jpg
00007

Pozostałe artykuły w temacie "Ślubne wiązanki i dekoracje"

Kwiaty to domena pań
Tort weselny cały w kwiatach
Kwiatowa ekstrawagancja
„Tak” pośród kwiatów
Zaprzyjaźnij się z florystą!
Ukwiecona panna młoda
Zgodny duet - wiązanka i przypinka
Bajkowa sceneria nocy poślubnej
Z myślą o młodej parze... Dekoracje krzeseł

Pozostałe tematy

Moda ślubna
Miejsca na wesele
Uroda i wizerunek Panny Młodej
Dobrze wiedzieć...
Na weselnym stole
Podróż poślubna
Psychologia związku
Książki
Kwestionariusz nowożeńców


Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki dostępu lub przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce.
x